Biblický citát na dnešní den
Zahrneš mě radostí ze záchrany. (Žl 32,7)

Téma týdne
Když nerybář radí rybářovi
Bůh nás zve ke spolupráci s ním. Naše ne-předpoklady nejsou důvodem k tomu, abychom se tohoto pozvání vzdávali.
9. 2. 2019, Rh

Stalo se to už dávno, ještě za totality. Měli jsme velkou rodinu, peněz moc nebylo, kupovali jsme jen věci nezbytné pro život a o těch ostatních jsme jen snili. Například o tom, jak by bylo příjemné pustit si na gramofonu nějakou desku… Jednou nám pošťák přinesl balík, odesílatel neznámý. A v tom balíku byl – gramofon. Nevíme, kdo nám ho poslal, ani si nevzpomínáme, že bychom o tomto svém snu někomu říkali, možná nejbližším přátelům… Pro nás to byl zázrak, dodnes nezapomenutelný. Zázrak o tom, že nás někdo měl rád a chtěl nám jen tak (nenápadně) udělat radost. Gramofon máme dodnes…

Apoštol Petr byl rybář. Jeho hlavní starostí bylo ulovit co nejvíce ryb a zajistit tak svým blízkým živobytí. Někdy se moc nezadařilo a výsledek nočního lovení byl nulový. Dovedu si představit, jak po takové únavné noci Petr pere sítě a říká si, co bude dál. Možná nemá moc náladu poslouchat nějaké rady a už vůbec ne od někoho, kdo není rybář. A přesto na Ježíšova slova dá a vyplatí se mu to. Srozumitelnější sdělení o tom, že Ježíš rozumí jeho trápení a starostem, už dostat nemohl. Ulovili tolik ryb, že sítě se až trhaly.

Ježíš dělá zázraky ze soucitu s člověkem. Nedělá je na odiv velkým davům, ale jednotlivým lidem tak, aby znamení jeho lásky bylo pro konkrétního člověka srozumitelné. Takovéto jednání je mnohem účinnější než kázání, napomínání nebo volání k obrácení. Petr je na základě zázračného rybolovu schopen opustit všechno a následovat ho.

Nejen Petra, ale i nás Bůh zve ke spolupráci s ním. Naše slabosti a hříchy nejsou důvodem k tomu, abychom se tohoto pozvání vzdávali. Jde jen o to být vnímaví na Ježíšovy zázraky v našich životech a v důvěře jít za ním.

„Zázrak je něco, co se stane; ale pouze tehdy, když se stane lidem, kteří jsou schopni nebo připraveni ho jako zázrak přijmout.“ (Martin Buber, židovský filosof a teolog)

Tuto službu poskytuje www.vira.cz.

Více na : www.hyundai-motor.cz

Nadační Fond Hyundai a Nadace Open Society Fund Praha podpořila projekt Římskokatolické farnosti Dobratice pod názvem:
150 let vzájemné spolupráce a jak dál?
Kostel v Dobraticích byl postaven před 150 lety. Při této příležitosti bude farnost usilovat o posílení angažovanosti místních lidí a zapojení širšího okruhu dobrovolníků různými společenskými, kulturními či brigádnickými aktivitami. Realizace tohoto projektu je v termínu od 1.7. 2015 do 30.7. 2016.

INFORMACE :

PUTOVÁNÍ SVATÉ RODINY

Pokud byste chtěli i jiné programy navštivte: webové stránky Ostravsko-opavské diecéze

MATRIKA
Na faře v Dobraticích se nachází matrika pouze od roku 1950. Dřívější matriky jsou v zemském archivu v Opavě. Některé si můžete na vyhledat v digitální podobě na těchto wébových adresách.
Zemský archiv v Opavě zpřístupňuje na svých webových stránkách většinu matrik z území bývalého Severomoravského kraje, a to od nejstarších ze 2. poloviny 16. století až po svazky z počátku 20. století. http://www.archives.cz/zao/digitalni_archiv/index.html
Odkazy na ostatní zemské archivy: http://www.genealogie.cz/aktivity/digitalizace/
Archvivní mapy: http://archivnimapy.cuzk.cz/